Vymalovat? Vyměnit podlahu? A co teprve zrekonstruovat celý byt? Investici do bytu na pronájem považuje většina majitelů nemovitostí za peníze vyhozené oknem. S jasnou představou budoucích nájemníků se proti proudu vydala paní Petra, která mě bezprostředně po koupi bytu ve Frýdku-Místku požádala o pomocnou ruku. Omšelý byt v cihlovém domě splňoval až  na zánovní plastová okna všechna kritéria pro kompletní rekonstrukci.

Tradiční půdorys bytu 2+kk zůstal v návrzích zachován. Významnou změnu jsem naplánovala pro koupelnu s toaletou a prostor lodžie. Necelý metr v koupelně navíc jsme získali zazděním chodby vedoucí do lodžie. Nové možnosti využití zaskleného prostoru se otevřely po vybourání původní spíže ve zdi. Lodžie se rázem proměnila v útulnou a světlou pracovnu s nikou na místě původních dveří.

V návaznosti na změny dispozice bylo potřeba nahradit nevyhovující rozvody elektřiny a vody. Koncept propojení kuchyně a obývací části si vyžádal nové řešení odpadů i vedení vody. Staré plynové potrubí bylo odstřiženo, vařit se bude efektivněji na elektrické indukční desce. Rozpočet na kuchyni limitoval možnosti. Rozhodla jsem se pro “hybridní verzi” – linku z IKEA vylepšil náš prověřený stolař rámováním z lamina v dřevodekoru, který se line jako vůně po obvodu stěn a místnost opticky propojuje. Ekonomické zařízení prostoru doplňuje jednoduchá televizní sestava s jídelním pultíkem od stolaře na míru a rohová rozkládací pohovka Friheten z IKEA.

Prostornou koupelnu v neutrálním barevném ladění zdobí jeden pikantní detail. Na přání majitelky jsem našla keramický kachlík s portrétem božské Marilyn Monroe,  který byl zapuštěn do podlahy proskleného sprchového koutu. Pokud v bojleru, ukrytém v sestavě koupelnového nábytku, nedojde zásoba teplé vody, může prostorná sprcha s ikonou Hollywoodu příjemně nastartovat či ukončit den.

Jednoduchá a krásná zároveň je ložnice. Vzdušná postel s komodami v tradičním designu IKEA v místnosti neruší. Náladu ložnice dotváří hnědá vliesová tapeta a mnou namalované obrazy. Nástěnné čtecí lampičky po stranách postele a bodové osvětlení v podhledu ze sádrokartonu pokoji dodají atmosféru. Nadmíru praktická je v bytě otevřená walk-in šatna, pro níž jsme získali místo předělením ložnice příčkou. Systém polic, skříněk a šatních tyčí poskytne dostatek úložných prostor a přitom je v prostoru téměř neviditelný.

FOTOGALERIE / PO

FOTOGALERIE / PŘED