Bydlet v sarkofágu neomezenou dobu zkrátka moc dobře nejde. Ani ta nejlepší údržba domácnosti nezaručí její infinitní životnost a odolnost proti pokroku a potřebám uživatele. Nahradit dokonale zachovalou, téměř padesátiletou interiérovou mumii, se rozhodl milý pár ve středních letech. Zdeněk se svou partnerkou Janou se po několika letech pendlování mezi svými “single” domovy rozhodli bydlení sjednotit a omladit část dvougeneračního rodinného domu v malebném Brušperku.

Důstojné zázemí. Pro začátek společného soužití malá nezbytnost. Krom pozitivních dojmů a rozměrů jsem si z první vzájemné oťukávačky odnesla i kupu vodítek pro své návrhy. Až na ložnici jsem dostala povolení proměnit celý zbytek prostoru. Drastických změn ale dům zůstal ušetřen. Původní dispozice se pro můj záměr ukázala jako zcela vyhovující. Místnosti jsem chtěla zbavit charakteru myslivecké usedlosti, podpořit jejich funkčnost a vtisknout jim špetku elegance.

Přežité retro se poroučelo rychlostí blesku. Dřevěné palubky i keramické obklady ze stěn byly fuč za pár hodinek. Demontáží kuchyně, úpravami otopné soustavy, rozvodů elektřiny a vody pro novou koupelnu s kuchyní odstartovala samotná realizace návrhů, která probíhala téměř souběžně s projektem v Havířově. Koupelna se pyšní prostornou sprchou s odtokovým žlabem a velkokapacitní úložnou skříňkou v bílém lesku pod umyvadlem. Obkladům Rako ze série Board sluší i vertikální listela z mozaiky. Co jsme vzali stropu, položili jsme na podlahu – kapku moderněji. Dlažba imituje texturu dřeva také na samostatné sousedící toaletě a navazuje na použitou podlahovou krytinu Gerflor na chodbě.

Velkou váhu jsem kladla na chodbu samotnou. Ta je v podstatě páteří celého prostoru. Propojení světlejších dekorů je čitelné na nových dveřích, tapetách i římských roletách s jemným proužkem. Hluché nezůstalo ani místo mezi dveřmi. Volná plocha nechá vyniknout tapetový obraz s decentním podsvícením, který poslouží například k ranní cestě do koupelny. Vždy vítanou užitnou funkci majitelům poskytnou závěsné skříňky, dvoubarevná komoda i velká šatní skříň, která i přes svou monstróznost neruší celkový dojem.

Jistě, posuvné dveře nepatří k nejlevnějším. Při představení vizuálu budoucí sněhobílé kuchyně s čistým skleněným obkladem ovšem přesvědčily na celé čáře. Právě díky nim získala paní Jana navíc skoro metr prostoru pro své kouzlení při vaření. Voňavý um se bude linout až k pozvaným hostům u jídelního stolu, který byl konstrukčně navržen a vyroben tak, aby eliminoval klasickou “okopávanou”. Sehnat béžové židle do jídelny  ladící k použitému dekoru Tivoli se ukázalo jako přepálená ambice. O to radši jsem využila služeb šikovné švadlenky a béžové potahy nechala ušít na míru. Drobné komplikace se závěsným svítidlem nad stůl a filtry do digestoře, s nimiž jsme při instalaci trošku bojovali, vystřídaly tiché ovace, úleva a spokojenost pana Zdeňka s partnerkou, kteří po letech našli místo pro společný začátek.

FOTOGALERIE/ PO

FOTOGALERIE/ PŘED