Pro velkoměšťáky z panelákových džunglí je příroda čím dál vzácnější. Sbalit se a vyrazit autem na chalupu osm stovek kilometrů daleko chce dávku  odhodlání a kuráže. O to více si po takové štrece chce člověk odpočinout. Z Frankfurtu do Frenštátu, kraje svého dětství, několikrát do roka vyráží paní Lucie s rodinou.  V nádherném prostředí v kopci nad městem se ukrývá dřevěná chata, kterou její rodina poctivě udržuje. Teda… Alespoň zvenku, za dveřmi to byl donedávna jiný příběh.

Rozčesat zacuchané kudrlinky stařičké roubenky a vytvořit útulný prostor byla výzva. I na ten nejbolavější interiér se však podaří najít lék. Podkrovní dvoupokojový prostor působil jako skladiště mimosezonního nářadí a muzeum věšáčků. Těch jsme ze stěn odmontovali snad na dvacet. Prakticky celé vybavení patra jsme vystěhovali do přízemí na verandu. A zkrášlování mohlo začít.

Úprava elektroinstalace nebyla nijak zásadní. Z rozvodových krabiček jsme vyvedli pár kabelových pavouků, které jsme využili pro nové zásuvky a zesílení osvětlení. Vzhledem k vnějšímu vedení kabeláže po dřevěné konstrukci se vše obešlo bez prachu a špíny. Pro obnovení lesku původní podlahy z masivu jsme oslovili odborníka, firmu Bolehovský z Nového Jičína. Moje očekávání bylo do puntíku naplněno. Při kontrole se zrenovovaná podlaha blyštila jako skanzenový klenot.

Na přání majitelky zůstal na dřevěném obložení původní tmavý lak. Pro rustikálně-moderní pojetí roubenky jsem se rozhodla pod obě šikminy zavěsit baldachýn z modré látky. Pod “nebesa” přibyla postel na míru pro malou Sofinku a do modra barvené lampičky na čtení pro rodiče. Ze starých rámů na obrazy jsem vytvořila zrcadlovou galerii s tapetovanými obrázky. Kout u kamínek přijde vhod během nečasu za okny. Kulatý stůl s litinovou nohou rodina využije například pro hraní deskových her.

Sousední místnost zahlcenou zahradním nářadím jsme proměnili v útulnou světničku s umyvadlovým koutem. Stůl pod mísové umyvadlo byl stejně jako žebřík na ručníky a úložná skříň vyroben z masivu na míru. Rustikální šmrnc jsem nábytku vtiskla bílou patinou. Zděnou část místnosti ozdobili tapetovaní motýlci se zrcadly, jimiž jsem dosáhla optického zvětšení prostoru. Klidné a pohodlné chvíle ke čtení nabídne majitelům rozkládací křesílko IKEA, uplatnitelné i jako doplňkové spaní pro návštěvy.

FOTOGALERIE / PO

FOTOGALERIE / PŘED