Schovávat a schovávat. Že v tom není rozdíl? Jak se to vezme. Asi každý rodič bude souhlasit, že diference v zařízení dětského pokoje se s rostoucí ratolestí zvětšují. Zatímco první roky života na praktičnost až takové nároky nekladou a prim hraje klasická dětská “schovka”, s nastupující pubertou dostávají prostor jiné zájmy a problém kam vše schovat je palčivější.

Jeden takový úkol jsem dostala od paní Petry, mamči čtrnáctiletého Jakuba. Uskladnit rebélii studenta českého gymnázia, bulharské obchodní akademie a tanečního mistra v latinskoamerických tancích mi bylo usnadněno. V době realizace návrhů Kuba pobýval v Bulharsku, měla jsem volné pole a mohla se pustit do práce.  Náhodně ustavený masivní nábytek v pokoji vyžil, ztratil svou funkci. Pro menší, atypickou místnost v podkroví zbývala jediná možnost nápravy – vše přizpůsobit na míru.

Pro totožnou dispozici jsem naplánovala seznam změn. Krom původního nábytku z pokoje zmizela také modrozelená výmalba, kterou nahradila jednoduchá pruhovaná tapeta z Vavexu. Tradiční zastínění záclonou jsem nahradila efektivnější plissé žaluzií a hlavní roli na podlaze dostal moderní koberec s motivy hvězd amerického Hollywoodu.

Až bude mít Kuba dvoujazyčných úkolů až nad hlavu může od pracovního stolu sklouznout přímo do postele, která byla stejně jako zbytek nábytku v místnosti vyrobena z trikolóry lamina. Dostatek pohodlí mu zajistí pohodlná matrace a ušité dekorativní polštářky. Vzpomínky i trofeje může mladý tanečník oprašovat dle libosti. Poličky slávy má totiž stejně jako textilní nástěnku pořád na očích. Úložná sestava nábytku se táhne od zádveří napříč celou stěnou. Hravě si poradí si s oblečením, knihami i jednoletým bráškou Vilémem, který se jistě bude brzy pídit po nějakém tom úkrytu na tu svoji “schovku”…

FOTOGALERIE / PO

FOTOGALERIE / PŘED