Precizně postavený a správně “dýchá”. S výstavním komínem přece musí být spokojenost. Pokud je to ale do očí bijící oranžový sloup uprostřed kuchyňské linky tak jako v rodinném domku v Bašce u Frýdku-Místku, není moc co obdivovat. Na displeji lze překážky pro spokojené bydlení vymazat pár kliky. V reálu to bývá x-násobně složitější a “naklikování” musí být hlavně řemeslníci.

Kolizní situaci jsem s novými majiteli domu začala řešit prioritně. Chodit do lednice za komín by Terka s Michalem rozhodně nestrávili. Před převodem vlastnického práva jsem měla pár týdnů podívat se celému prostoru pořádně na zoubek. Rozhodla jsem pro zachování dispozice místnosti. Stavební úpravy byly minimální, bez tvrdé práce se však neobešly. Vybourat problémový komín šlo ještě hladce. Zacelení díry ve stropě už si dobrých pár hodin vícepráce vyžádalo.

Kardinální změny obsahovaly návrhy dekorů a zařízení. Multifunkční prostor kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem potřeboval prosvětlit a opticky zklidnit. Na nivelační potěr byla položena lepená vinylová podlaha v dřevodekoru a interiér se mohl začít “stavět”.  Zatímco se v truhlářské dílně rodila světlá kuchyňská linka s pracovní deskou z masívu, malíř Martin vytvořil aplikací stěrky Travertino dokonalý přírodní efekt kamenného obkladu. Krom estetického lesku je stěrka snadno omyvatelná a obzvláště v kuchyni se její užitečnost znásobí.

Centrem rodinného dění bude nepochybně zakázkový jídelní stůl. Kovová podnož s masívní dřevěnou deskou nabídne pohostinnost pro sedm až neurčitý počet osob podle události a ochoty se trošku zmáčknout. Jako doplňkový úložný prostor slouží čalouněná lavice, která plní také funkci dělícího prvku mezi kuchyňskou a obývací částí. Hřejivý pocit v obýváčku s pohodlnou pohovkou umocňuje “žebříková” knihovna na míru s hovězí kůží pod originálními odkládacími stolky.  Ve chvílích netelevizní nálady mohou Terka s Michalem sáhnout po knize, nalít si skleničku, ztlumit nástěnné industriální lampy a užít si klidné chvíle literární svobody bez dětí.

FOTOGALERIE/ PO

FOTOGALERIE/ PŘED