Neomezený čas v koupelně dokáže ženě vždy nakopnout sebevědomí. Magické místo. Hmmm, kéž by domov byl plný kouzelných komůrek. Před šedesáti lety nebyly v bytech prostory pro zvelebení až tolik žádoucí jako je tomu dnes. Pidi koupelnu a další vady na kráse bytu 2+kk nejstarší zástavby na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku bohužel nešlo jen designově “zapudrovat”. Můj druhý projekt v cihlovém domě měl skoro totožný scénář jako sousední nájemní byt a tak jsem věděla, že v rukavičkách to s ním rozhodně nepůjde.

Byt v původním stavu měl jasné limity. Při navrhování jsem jezdila po hraně a možná i trošičku za. Posunout jej na současný standard moderního bydlení si vyžádal hned několik úprav dispozice. Na displeji pracovního noťasu jsem kouzlila hodiny. Výsledek zažehl osobní pocit uspokojení. Nové prostorné koupelně, pracovně a vybudované šatně aplaudovali i samotní investoři, kteří plánují malý byt pronajímat. Cíle rekonstrukce tak byly vytyčeny. Zbývala “maličkost” – převést je z výkresů do reality.

Dozorovat průběh rekonstrukce bývá občas na nervy a nejmíň dvě tabulky dobré čokolády. Někdy mi připadá, že řemeslníci během seznámení s projektem lítají myšlenkami po jiné planetě. Pomalejší rozjezd se brzy dohnal a hrubé stavební práce byly dokončeny podle plánu. Šířkový metr, získaný zazděním původní chodby, nové koupelně oděné do obkladů série Rako – Casa tuze sluší. Prostorný sprchový kout a technická místnost oddělená “šoupačkami” koupelnu posunuli na vyšší úroveň.

V obývacím prostoru s kuchyní jsem si procvičila počty i geometrii. Nižší rozpočet rekonstrukce uspokojila ekonomická varianta bílé kuchyňské linky a spotřebičů z IKEA. Přiměřenou hodnotu doplňkového místa na spaní představuje rozkládací pohovka Friheten. Na televizní stěnu jsem vybrala jednoduchou šedou výmalbu ve tvaru trojúhelníku v kombinaci s tapetou z kolekce Erismann Select, která je i dekorativním základem úložných prostor ve vstupní místnosti za hlavními dveřmi. Myšlenku doplňků z prostorových útvarů podporuje “seříznutá” deska ze šedého lamina za kuchyňskou linkou a fialový koberec střižený na míru. Odstíny vínové zdobí i ložnici s nově vybudovanou šatnou. Každý začátek i konec dne v novém bydlení tak bude o něco příjemnější a praktičtější.

FOTOGALERIE/ PO

FOTOGALERIE/ PŘED